Wiązary dachowe czy tradycyjna więźba? Co jest lepszym rozwiązaniem?

Budowa domu to wielkie i wymagające dużego zaangażowania przedsięwzięcie. Mimo to wiele osób decyduje się podjąć trud, wierząc że wysiłek się opłaci i wkrótce cała rodzina znajdzie nowe oraz komfortowe schronienie. Jedną zaś z ważniejszych decyzji, przed jakimi staną przyszli właściciele domu, będzie wybór dachu. Co będzie korzystniejszym rozwiązaniem – tradycyjna więźba, a może gotowe prefabrykowane elementy? Nieco więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

Dach pełni wiele ważnych funkcji, z których tą najbardziej oczywistą jest ochrona domowników przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr czy opady. Zabezpiecza też budynek przed utratą ciepła. To także ważny element konstrukcyjny, przenoszący obciążenia. Wreszcie to komponent element współtworzący estetykę budynku. Zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto poznać różnice między tradycyjną więźbą a wiązarami kratowymi?

Dach w domu jednorodzinnym – jak wybrać?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest tradycyjna drewniana więźba i wiązary dachowe. Jeszcze do niedawna właściciele domów byli zmuszeni do nawiązania współpracy z cieślą, który przygotowywał elementy dachu zgodnie z projektem. Drewniany szkielet musiał być przygotowany z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejsze detale. W przeciwnym razie, konstrukcja nie spełniałaby swoich funkcji.

Decydując się więc na tradycyjny dach kluczowy jest między innymi wybór fachowca, który dysponuje odpowiednim warsztatem, surowcami, ale i doświadczeniem, pozwalającym uniknąć ewentualnych błędów. W związku z tym, że więźba w takim wariancie powstaje na indywidualne zamówienie, czas oczekiwania na realizację projektu może wydawać się niektórym zbyt długi – warto mieć to na uwadze. Pod rozwagę należy wziąć także wydatek. Za wykonanie tradycyjnej więźby zapłacimy z pewnością więcej niż za prefabrykowane elementy. Gotowe drewniane elementy są przewożone na plac budowy – dopiero na miejscu są składane w całość i montowane.

Prefabrykowane wiązary kratowe – sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć

Przejdźmy teraz do omówienia wiązarów dachowych. Prefabrykowany drewniany szkielet powstaje w nowoczesnych centrach ciesielskich, w których poszczególne elementy wytwarzane są na zaawansowanych technologicznie maszynach. Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w kratownice drewniane? Ponieważ wiązary posiadają idealne wymiary – maszyny, o których przed momentem wspomnieliśmy to gwarancja najwyższej precyzji. Produkcja maszynowa ma jeszcze jedną zaletę – obniża koszt inwestycji. Dla wielu osób montaż kratownic drewnianych może wydawać się też korzystniejszy ze względu na skrócony czas oczekiwania na realizację projektu oraz szybszy i łatwiejszy montaż niż w przypadku tradycyjnej więźby. Prefabrykowane wiązary trafiają na plac budowy w gotowych modułach i nie muszą być składane na miejscu.

Czy kratownice drewniane dorównują jakością tradycyjnym szkieletom? Do ich produkcji używa się certyfikowanego i starannie wyselekcjonowanego surowca, odpowiednio przygotowanego i wytrzymałego. Wiązary kratowe produkowane przemysłowo to rozwiązanie szybkie i wygodne oraz zdecydowanie zyskujące na popularności.

Jak wybrać najlepszą konstrukcję dachową?

Trudno oczywiście jednoznacznie stwierdzić, jaki szkielet powinniśmy zamówić, żeby efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Zarówno więźba tradycyjna, jak i wiązary kratowe posiadają swoje zalety. Wybór konstrukcji dachu powinien być przemyślany – elementy pozostaną z nami przez długie lata. Musimy odpowiedzieć sobie między na pytania takie jak: jaką funkcję będzie pełnić poddasze, w jakim terminie chcemy wybudować dom, czy jakiej wysokości środki finansowe chcemy przeznaczyć na wykonanie zadania?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kratownic drewnianych, skontaktuj się z naszymi doradcami. Od wielu lat specjalizujemy się w realizacji prefabrykowanych wiązarów i z chęcią podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem, służąc fachową poradą.



Dodaj komentarz