Ile kosztuje zadaszenie domu?

Jedną z istotnych inwestycji budowlanych jest zadaszenie domu, od którego zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Koszt zrealizowania takiej usługi zależny jest od wielu czynników, które trudno jest przewidzieć. Zaliczamy do nich lokalizację, transport, a przede wszystkim kwestię wytworzenia więźby i wybrania jej bazowego materiału, czyli drewna.

Determinanty ceny i jej średnie koszty

Ile kosztuje więźba dachowa? Ceny za tego rodzaju konstrukcję nośną wytworzoną tradycyjnie, oscylują w granicach 150 – 200 zł za m². Ważny jest też montaż, który wynosi ok. 90 zł/m² powierzchni dachu. Alternatywą są nieco tańsze wersje prefabrykowane, których wartość może wahać się w przedziale 80-140 zł za m². Jednak ostateczny wydatek zawsze będzie zależny od kilku czynników:

  • rodzaju dachu – niestandardowy kształt może wymagać bardziej zaawansowanej więźby, co wpłynie na koszt.
  • rodzaju materiału — cena drewna na dach różni się w zależności od gatunku i jakości. Twardszy, naturalny materiał może być droższy, ale też o wiele wytrzymalszy.

W związku z powyższym, jak wyglądają przybliżone koszty za drewno dachowe? Cena za ten bazowy materiał więźby dachowej, czyli systemu krokwi, kleszczy i rygli to kolejny znaczący wydatek, który różnić się będzie w zależności od lokalizacji i gatunku. Jeśli zdecydujemy się na najpopularniejsze deski świerkowe lub sosnowe z tartaku, to będziemy musieli liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych, średnio 2000 – 3000 zł/m³.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podsumowując, koszt zadaszenia domu jest zmienny i zależy od m.in. skomplikowania projektu oraz wyboru materiałów, jakimi jest drewno i więźba dachowa. Cennik znajdujący się na wielu stronach, czyli zbiór kosztów za poszczególne usługi, dostarcza jedynie przybliżone dane, dlatego zawsze warto skonsultować się z fachowcami i ustalić indywidualny budżet uwzględniający niezbędne aspekty projektu. Co warte zaznaczenia, cena zadaszenia to nie tylko część składowa powyższych elementów i ich wartość początkowa. Należy również wziąć pod uwagę potencjalne oszczędności energii dzięki lepszej izolacji termicznej, kwestię utrzymania i ewentualne naprawy.



Dodaj komentarz